X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نان و گل سرخ

ما در اینجا از دغدغه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه می گوئیم...

تأیید مرگ ده‌ها معدنچی در جریان انفجار معدن آزادشهر

مدیرکل بحران استان گلستان مرگ ۲۲ تن از معدنچیان در جریان انفجار معدن زغال سنگ آزادشهر را تأیید کرده؛ این در حالی‌ است که وزیر کار از کشته شدن ۳۳ نفر در طی این حادثه سخن گفته است. بیش از ۷۰ نفر در این حادثه مصدوم شده‌اند.

  ایران روز چهارشنبه (۳ مه / ۱۳ اردیبهشت) شاهد حادثه‌ای مرگبار در استان گلستان بود. انفجاری مهیب در معدن "زمستان یورت" شهرستان آزادشهر شمار زیادی کشته و زخمی به جای گذاشت. در مورد آمار قربانیان این حادثه اخبار گوناگونی منتشر شده است.

رسانه‌های داخلی ایران، از جمله خبرگزاری ایسنا، به نقل از صادق علی مقدم، مدیر کل بحران استان گلستان، گزارش داده‌اند که مرگ ۲۲ معدنچی تأیید شده و نسبت به نجات سایر محبوس‌شدگان در معدن امیدواری وجود دارد.

صادق علی مقدم روز پنج‌شنبه گفت که تا کنون اجساد ۲۲ نفر از جان‌باختگان این حادثه پیدا شده‌ است. او افزود که طبق آخرین گمانه‌زنی‌ها ۱۳ نفر دیگر از کارگران در معدن گرفتار شده‌اند که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد.

صادق علی مقدم شامگاه چهارشنبه گفته بود: «پس از رخ دادن انفجار به دلیل فضای احساسی تعدادی از عزیزان که همکارانشان در تونل مانده بودند، برای امداد و نجات وارد شدند که بخشی از آنها دچار حادثه شدند. بر اساس آخرین آمار حدود ۳۲ تا ۳۵ نفر در آنجا محبوس هستند که ۲۱ نفرشان فوت کرده‌اند.»

مدیر کل بحران استان گلستان همچنین از "احتمال افزایش شمار قربانیان" سخن گفت. او در عین حال تصریح کرد: «تلاش می‌کنیم با تزریق اکسیژن به داخل تونل شانس افراد گرفتار‌شده در معدن را افزایش دهیم.»

خبرگزاری ایرنا بامداد پنجشنبه (۴ مه / ۱۴ اردیبهشت) گزارش داد که تخمین زده می‌شود همچنان ۱۴ نفر در معدن گرفتار هستند. به گفته صادق علی مقدم با وجود تزریق اکسیژن امکان زنده بودن این افراد بعید به نظر می‌رسد.

ربیعی: ۳۳ معدنچی کشته شده‌اند

به گزارش خبرگزاری ایلنا  علی ربیعی، وزیر کار ایران که در محل وقوع حادثه حضور یافته بود، از مرگ ۳۳ معدنچی خبر داد. به گفته‌ی او "حادثه در عمق یک هزار و ۳۰۰ متری تونل معدن اتفاق افتاد".

ربیعی از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، به عنوان نماینده ویژه جهت پیگیری و هماهنگی امور مربوط به امداد و نجات معدنچیان محبوس‌شده در معدن زغال سنگ آزادشهر روانه استان گلستان شده بود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز از علی ربیعی، وزیر کار، خواستار پیگیری مسائل درمانی و جبران خسارات وارد‌شده به کارگران معدن شده است.

یک مقام محلی ضمن اشاره به زخمی شدن تقریبا ۷۰ نفر در جریان این حادثه گفت که اجساد ۲۱ قربانی تا کنون از معدن خارج شده است. در استان گلستان سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت که ۷۰ مصدوم حادثه انفجار معدن زغال سنگ جهت درمان به سه بیمارستان منطقه منتقل شده‌اند که حال دو نفر از آنها  وخیم است.

علت احتمالی انفجار در معدن

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پیش از این خبرهایی در برخی رسانه‌ها و همچنین فضای مجازی در مورد استاندارد نبودن شرایط کارگران و ایمن نبودن معدن زمستان یورت منتشر شده بود.

اظهارات مقامات و گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که انفجار معدن آزادشهر ظاهرا ناشی از نشت گاز بوده است. معدنچیان در پی از کارافتادن موتور دیزل در معدن در تلاش برای روشن کردن موتور کشنده‌ی واگن‌ها با کمک یک دستگاه باطری بودند که جرقه آن سبب شد، گاز نشت‌کرده منفجر شود.

خبرگزاری مهر به نقل از یکی از معدنچیان حاضر در حادثه  گزارش داد که "معدن یورت  سنسور تشخیص نشت گاز ندارد و علت اصلی این حادثه هم انفجار گاز به دلیل نشت آن بوده است".

این معدنچی همچنین تصریح کرد که نکات ایمنی در این معدن "هیچگاه رعایت نمی‌شد و این یکی از دلایلی بود که منجر به این حادثه شد".

معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر بخشی از معادن زغال سنگ البرز شرقی و در کمتر از صد کیلومتری آزادشهر واقع است. این معدن از سوی بخش خصوصی اداره می‌شود و حدود پانصد کارگر در آن اشتغال دارند. طول تونل این معدن بیش از دو کیلومتر است.


منبع خبر

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 14 اردیبهشت 1396 ساعت 19:37 | چاپ مطلب