X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نان و گل سرخ

ما در اینجا از دغدغه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه می گوئیم...

جایگاه زن در ادیان سامی

 خدا می گوید: «مردان را بر زنان افزونی و برتری است.» (سوره البقره آیه ۲۲۸)

سوال اینجاست که آیا برتری مرد نسبت به زن یک پدیدۀ ثابت و تاریخی است یا اینکه محصول تحول در روابط اقتصادی و اجتماعی مراحل معین تاریخی که بعدها با پیدایش ادیان و مذاهب فورموله شده و به آن حقانیت بخشیده شده است؟

 

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 18 اردیبهشت 1393 ساعت 20:13 | چاپ مطلب

اول ماه مه و مبارزه برای افزایش دستمزد

بالاخره پس از چند ماه کشمکش در شورای عالی کار، حد اقل دستمزد کارگران ۶۰۸ هزار تومان تصویب شد. با وجود افزایش شدید قیمت ها بخصوص در سه سال گذشته، و کاهش شدید قدرت خرید کارگران تعیین حد اقل دستمزد ۶۰۸ هزار تومانی ضربه ی اقتصادی دیگری به طبقه کارگر وارد کرد. تعیین حد اقل دستمزد سال ۹۳ در شرایطی صورت گرفت که بیشتر گرایشات و تشکل های کارگری مطالبه ی دو میلیون تومان دستمزد را داشتند و اعتراضات و اعتصابات محدودی در رابطه با افزایش دستمزد صورت گرفته بود و فعالین کارگری در بیانیه ها و مطالب و مصاحبه ها بر این خواست تاکید داشتند. افزایش بیش از پیش مطالبه ی کارگران و دستمزد مصوب نشانه ی افزایش فاصله ی طبقاتی است. همیشه مبارزه برای افزایش دستمزد بخش مهمی از مبارزه ی طبقاتی کارگران بوده و هست و بخصوص این مسئله اواخر سال و با نزدیک شدن زمان تعیین دستمزد افزایش می یابد و تحرکاتی را در طبقه کارگر ایجاد می کند. اما با توجه به افزایش بحران اقتصادی طی سه سال اخیر این مطالبه از اهمیت و جایگاه مهمتری برخوردار شد. 
ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 11 اردیبهشت 1393 ساعت 14:36 | چاپ مطلب

به مناسبت اول ماه مه: پیش به سوی تعمیق و گسترش کمیته های عمل مخفی کارگری در راستای تشکیل حزب پیشتاز کارگری

تشکیل حزب پیشتاز کارگری

متن پیاده شده «سخنی با کارگران پیشرو» توسط رفیق مازیار رازی ( بر اساس بحث ویدیویی ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ تصویری صوتی در یوتیوب)

با درود فراوان

همان طور که اطلاع دارید، ما در آستانۀ اول ماه مه قرار داریم و من در ابتدا می خواستم این روز خجسته را به تمام کارگران جهان و بالأخص به کارگران ایران که در طی دو دهۀ گذشته با مقاومت بسیار و سرسختانه در مقابل رژیم استبدادی سرمایه داری ایران مقاومت کردند و مبارزه را در عمل نشان دادند، تبریک بگویم. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 ساعت 17:57 | چاپ مطلب

کودکان کارگر – به بهانه ی روز جهانی کارگر

از دست های گرم تو
کودکان توامان آغوش خویش
سخن ها می توان گفت
غم نان اگر بگذارد

* * * 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 ساعت 21:42 | چاپ مطلب

روز جهانی کارگر در ایران را به روز حمایت و هم­بستگی با کارگران افغان در ایران تبدیل کنیم!

سه میلیون کارگر افغان در ایران بخش مهمی از طبقه­ی کارگر ایران را تشکیل می­دهند. بخشی که به شدیدترین شکلی توسط سرمایه­داران ایرانی استثمار، و به دست عوامل حکومتی آن به طور روزمره و بی رحمانه­ای تحقیر و مورد اذیت و آزار، ضرب و شتم، بازداشت،  اخراج و اعدام قرار دارد. همگی ما از اخیرترین پرده­ی این سناریوی دردناک در نظام آباد قزوین خبر داریم. واقعه­ای که در آن بیش از دویست خانه با وسایل آن تماما به آتش کشیده شد، پانصد سر از احشام مهاجرین افغان سر بریده شد، به زنان و دختران آنان تجاوز شد، و آخرین خبر این که ده مزبور از تمامی ساکنین هستی از دست داده­ی افغانی خود پاک شد.  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 2 اردیبهشت 1393 ساعت 19:36 | چاپ مطلب