نان و گل سرخ

ما در اینجا از دغدغه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه می گوئیم...

همدردی دشمنان برای طبقه کارگر

علیرضا محجوب و اسماعیل احمدی مقدم از مقامات دست اندر کار “امور کارگری” حکومت هستند. یکی در مقام هدایت خانه کارگر و شوراهای اسلامی و دیگری در سمت فرمانده نیروهای انتظامی، هر دو از متخصصان مقابله با اعتراض و نارضایتی “جامعه کارگری” بحساب میایند. مرور سیاستها و عملکردهای این دو و در راس ارگانهای متبوعشان سرنخهای مهمی از وضعیت طبقه کارگر و مصافهایش با حکومت و طبقه حاکم را بدست میدهد. محجوب و خانه کارگرش در ایجاد فضای وحشت و ترور، در تهدید و تعقیب کارگران پیشرو، و هر جا لازم بوده با چاقو و چماق در حمله به ناراضیان فروگدار نکرده اند. پرونده نیروهای انتظامی در حمله و حشیانه به کارگران اعتصابی نیازی به معرفی ندارد. اما مشخصه این دو فرد در اینستکه “حمله و خشونت و سرکوب را بتنهایی موثر نمیدانند. در طول هفته گذشته و در فاصله دو روز هر دو با اظهاراتی درباه مهمترین مسائل مربوط به کارگران، در راس توجه رسانه ها قرار گرفتند.  
ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: دوشنبه 20 مرداد 1393 ساعت 22:28 | چاپ مطلب

نگاهی به موقعیت زنان کارگر در ایران

کارگران زن علاوه بر اینکه همانند مردان کارگر مورد استثمار وحشیانه ی سرمایه داران قرار می گیرند، اما تبعیض و نابرابری و تحقیر زنان بدلیل جنسیتی مضاعف و حتی چندگانه ای است  که  زنان کارگر از آن رنج می برند.

با توجه به بحران وضعیت اقتصادی و فلاکت موجود در ایران هر روز خانواده های کارگری در فقرو گرسنگی بیشتر فرو می روند و آمار نشان می دهد تقاضای شغل از سوی زنان بالا رفته ولی آمار تعداد زنانی که شاغل هستند نه تنها بالا نرفته  بلکه در سال های ٩٠ و ٩١، نرخ بیکاری زنان دوبرابر نرخ بیکاری مردان بود. افزایش نرخ بیکاری زنان، به نقل از سایت مرکز آمار ایران، از ۳۳ درصد در سال ۸۴ به ۴۳ درصد در سال ۹۰ نشانگر این واقعیت است. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: جمعه 17 مرداد 1393 ساعت 20:12 | چاپ مطلب

جدال بر سر دستمزد جهانی شده است

بحث درباره حداقل دستمزدی که دریافت کننده آن بتواند صرفا یک زندگی بخور و نمیری داشته باشد، امروز دیگر مختص یکی دو کشور نیست. در ایران امروز تعداد بیکارانی که دستشان به هیچ جائی بند نیست، بیشتر از کسانی است که شاغلند. رقم بیکاری در بعضی از کشورهای اروپائی به حدود ٢۵ درصد رسیده است. در آمریکا وضع چندان بهتر نیست. این رقم را در مجموع کسانی که دستمزدی بسیار پایین تر از خط فقر رسمی یک کشور دریافت می کنند ضرب کنید، تا یک تصویر کلی نسبی به دست آید. حداقل دستمزد در ایران ۶٠٨ هزار تومان است اما خط فقر را دکتر حسین راغفر، که یکی از مختصصین عرصه فقر متمایل به دولت است، ٢٣٠٠٠٠٠ (٢ میلیون ٣٠٠ هزار) تومان اعلام می کند.  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 16 مرداد 1393 ساعت 19:23 | چاپ مطلب

پیرامون فعالیت های کارگری احیای مارکسیستی

متن سخنرانی آرام نوبخت در سمینار احیای مارکسیستی، در روز جمعه ۱۱ ژوئیۀ ۲۰۱۴. لازم به ذکر است که تمامی سخنرانی ها یک به یک منتشر خواهید گردید. 


ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: چهارشنبه 15 مرداد 1393 ساعت 21:15 | چاپ مطلب

نیاز جهان به یک انقلاب از جنس اکتبر ۱۹۱۷

دنیا در بد شرایطی گرفتار شده است، دنیای آرام زمان جنگ سرد، به یک دنیای پر تلاطمی که تنها ارتجاع و قدرت و جنگ حرف اول را می زند تبدیل شده است، نئولیبرالیستها حاکم بر دنیا که میراث خوارن تاچریسم و ریگانیسم هستند، وعده ی یک دنیای شاد و آرام را بعد از فروپاشی بازار دولتی از نوع چپ روسی را داده بودند، نه تنها خلف وعده کردند، بلکه حمله به هر نوع دست آوردهای شادی و آزادی و برابری را که بشریت در نتیجه ی فداکاری و گذشت و مبارزه ی طبقه ی کارگر و توده های توده های زحمت کش به دست آورده بودند را در سر لوحه و اولویت برنامه ی خویش قرار دادند. نتیجه ی این خلف وعده پرورش انواع و اقسام جانوران از نوع جمهوری اسلامی، طالبان، القاعده ….. و امروزه داعش و فردا داعش ها خواهد بود. تجربه ی جمهوری اسلامی و طالبان و تنوع احزاب اسلامی در افغانستان و پاکستان . آفریقا، در سرکوب کمونیست ها و آزادی خواهان یکی از بهنرین دست آوردهای جهان کاپیتالیسم در مقابل موج رو به رشد سوسیالیسم در دهه ی ۱۹۸۰ بود.  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: جمعه 10 مرداد 1393 ساعت 23:40 | چاپ مطلب

اسلام، زن و فحشا , پارادوکس موجود!

در ماه ژوئن سال جاری در شهر آمستردام خبر “خوش” بازگشایی یک خانه فحشا جدید ویژه مردان مسلمان با نام “هلال ماه داغ” پخش شد. قرار است “فاحشه های حلال” در این اماکن به مردان مسلمان سرویس جنسی بدهند. از طرف دیگر خبر قتل تعدادی زن و دختر جوان بوسیله تروریستهای موسوم به داعش تحت نام مقابله با “خانه فساد” در رسانه ها پخش شد. خبر سنگسار ۲ زن به اتهام داشتن “رابطه نامشروع” بوسیله نیروهای داعش در حومه شهر رقه همزمان بود با حمله این جانیان به خانه مردم و ربودن زنان جوان برای “جهاد نکاح”. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 7 مرداد 1393 ساعت 19:38 | چاپ مطلب