X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نان و گل سرخ

ما در اینجا از دغدغه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه می گوئیم...

مگر ما کارگران آدم نیستیم؟

ظرف چند روز گذشته وحتا همین حالا که مشغول نگارش این متن هستم ،گردوخاک شدیدی استان خوزستان را در برگرفته است. بطوریکه دید بشدت کاهش یافته و مهمتر اینکه ، نفس کشیدن بسیار سخت شده است.کافیست که نیم ساعت بیرون از خانه باشی تا تمام بدن آدمی را خاک در بر گیرد.دهان طعم خاک میگیرد ونوشیدن اب توام با طعم خاک .این در حالیست که مدتهاست که خوزستان درین شرایط سخت محیط زیستی بسر میبرد.و آنچیزی که بشدت فزونی یافته است ،افزایش چشمگیر بیماران مبتلا به انواع مرضهای تنفسی و انواع حساسیتهاست.با این حال درین شرایط دشوارو در واکنشی فوری از سوی دولت ومسئولین مربوطه معمولا تمامی مدارس وادارات دولتی و بانکها وسایر دوائر عمومی را که در محیط دربسته فعالیت مینمایند را تعطیل می کنند.اما کارگران که در فضای ازاد مشغول بکارهستند وبیشترین تاثیر این آلودگی بر روی بدن آنهاست،شامل این تعطیلی نمیشوند.چرا ؟مگر ما آدم نیستیم؟ مگر این گردوخاک ،هوشمند است که روی بدن کارگران تاثیر نگذارد؟تاکی این نگاه تحقیر آمیز در مورد کارگران باید دوام داشته باشد؟براستی این دو بوم و هوا برای چیست؟ما هم آدمیم.
با ارزوی دنیایی که شاهد هیچ گونه تبعیضی نباشیم.


رضارخشان
بهمن ماه/۱۳۹۳

تاریخ ارسال: دوشنبه 20 بهمن 1393 ساعت 21:15 | چاپ مطلب

فاز جدید اصلاح قانون کار تهاجم دوباره دولت سرمایه به کارگران

فاز جدید اصلاح قانون کار امسال هم در دستور کار صاحبان سرمایه و دست اندر کاران دولت سرمایه جمهوری اسلامی قرار گرفته، این اصلاحیه ها که شامل اصلاحیه ماده ۲۷ قانون کار، اصلاحیه ماده ۱۶۵ و اصلاحیه ماده ۷ می باشد. اجرای طرح امنیت شغلی، شفاف سازی قراردادهای موقت و غرامت اخراج؛ موادی از قانون کار را در قالب پیشنهادی ۶ بندی طرح می کند، و بدون در نظر گرفتن نقش و نظر دهی مستقیم نمایندگان واقعی کارگران در صدد تصویب آن می باشند. 
ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: شنبه 18 بهمن 1393 ساعت 21:05 | چاپ مطلب

ایران قتلگاه کارگران!

بنا به گزارش سایت حکومتی “ایلنا” ساعت ۵ و ۴۰ دقیقه صبح روز پنج شنبه ١۶بهمن ٩٣ بر اثر تصادف “یک دستگاه اتوبوس فرسوده “بنز ۳۰۷” حامل ۳۵ تن از کارگران شرکت پیمانکاری درریز (پیمانکار ساخت پالایشگاه) در محور بندر سیراف (طاهری) با یک دستگاه کامیون متوقف شده در کنار جاده، ۶ تن از کارگران  فاز ۱۲ عسلویه در بندر سیراف (طاهری) جان خود را از دست دادند و  ٢٢ کارگر دیگر نیز مصدوم و راهی بیمارستان خمینی کنگان شدەاند. جراحت ۶ تن از مصدومین شدید  و احتمال مرگ یک تن از آنان وجود دارد.  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: جمعه 17 بهمن 1393 ساعت 23:10 | چاپ مطلب

ایمنی درایران

ایمنی بعنوان حفاظت انسان و کارآیی او از صدمات و پیشگیری از صدمه دیدن انسان تعریف میشود.

روابط عمومی پزشکی قانونی ایران اعلام کرد که در سال ۹۲ یک‌هزار و ۹۹۴ نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند. این رقم در مقایسه با سال ۹۱ که تعداد تلفات حوادث کار یک‌هزار و ۷۹۶ نفر بود، ۱۱ درصد افزایش یافته است.سازمان پزشکی قانونی همچنین گفته است در ۱۰ سال گذشته (۱۳۸۳ تا ۱۳۹۲) ۱۲ هزار و ۴۳۷ نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: چهارشنبه 15 بهمن 1393 ساعت 20:22 | چاپ مطلب

ترسیم فقر مطلق مردم بلوچستان در آغاز “دهه زجر”

قریب به ٣۶ سال از انقلاب به اصطلاح مستضعقین گذشت و این هفته نیز در سرآغاز “دهه زجر”  مرزبانان نیروهای انتظامی راننده اتوموبیل حامل گازوئیل و نان آور یک خانواده بنام مسلم دینارزهی را در منطقه مرزی خاش در استان سیستان و بلوچستان به ضرب رگبار گلوله از پای درآوردند ( لینک ویدئو شماره ١١). ماه گذشته نیز مامورین انتظامی دو سرنشین وانت حامل گازوئیل را در مقابله چشمان گریان و ضجه های وحشتناک  دیگران زنده زنده در آتش سوزاندند (لینک ویدئو شماره ٢).  متاسفانه اینگونه حوادث دردناک در بلوچستان به امری روزمره تبدیل شده است. افراد و نهادهای وابسته به دولت جمهوری اسلامی  سالانه میلیاردها تومان گازوئیل در مرزهای شرقی کشور به پاکستان و افغانستان می فروشند. برخی از مردم بلوچ نیز ناچارند برای فرار از فقر مطلق و امرار معاش از طریق فروش گازوئیل با “کله گـُـنده های حکومتی” رقابت کنند که در بسیار موارد هزینه های سنگینی را دربر دارد. 
ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: یکشنبه 12 بهمن 1393 ساعت 23:38 | چاپ مطلب

داس و چکش دیگر ابزار کار کشاورز و کارگر نیستند!

نگاهی گذرا به تاریخ تکامل اجتماعی، این واقعیت را نشان میدهد که انسان دارای دو انگیزه یعنی بهبود سطح زندگی، مهار طبیعت و به خدمت در آوردن آن از طرفی و تسلط بر انسانهای ضعیفتر، جانواران و غیره جهت تحکیم موقعیت فردی، خانوادگی وقبیله ای خود از طرف دیگر، بوده است. این دو انگیزه گاها به موازات و گاها هم در تقابل با همدیگر عمل کرده اند. انگیزه دوم که شاید بانی بخش عمده ای از مصائب دامنگیر بشریت تا به امروز باشد، بیشتر مورد توجه در این نوشته است. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: شنبه 11 بهمن 1393 ساعت 20:09 | چاپ مطلب

ازادی بیان در محاصره ی مقدسات

روز چهارشنبه ۷ ژانویه تروریست های اسلامی با ترور تعدادی از کاریکاتوریست های نشریه ی شارلی ابدو به بهانه ی توهین به مقدسات ، توحش اسلامی و فرهنگ ارتجاعی را در مقابل ازادی بیان و روشنگری قرار دادند. نشریه ی شارلی ابدو با داشتن افکار چپ مدت مدیدی است که با بیان طنز به نقد مذاهب و سیاست های دولت های دسته راستی پرداخته است تا عقاید خود را نسبت به سیاست های دولت های سرمایه داری که گریبان گیر توده های پیشرو و انقلابی است بیان کند.با حمله ی حشیانه ی تروریست های اسلامی به نشریه ی شاری ابدو که منجر به کشته شدن تعدادی از ناشران و کاریکاتوریست ها شد تظاهرات های بسیاری در سراسر اروپا در دفاع از ازادی بیان و رادیکالیسم به راه افتاد. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 9 بهمن 1393 ساعت 18:52 | چاپ مطلب

انتخابات یونان؛”نه”ی مستقیم به حکومت عریان بانکدارها

پنج سال تحمیل سیاست ”ریاضت اقتصادی“ به طبقه کارگر و مردم یونان، کافی بود تا امروز مشت محکمی را دهان سرمایه داری بازار نوش جان کند. در سایه حکمرانی راست افراطی در اروپا و دستورات صندوق بین المللی پول، افزایش نرخ بیکاری و فقر در یونان چنان بالا گرفته که سبد هزینه های زندگی حتی دیگر شامل گرم کردن خانه های مردم نیز نمی شود. کار به جایی رسیده که اکثریت آن جامعه هیچ دسترسی به خدمات درمانی ندارند.  
ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 8 بهمن 1393 ساعت 15:42 | چاپ مطلب

نگاهی به وضعیتِ وخیمِ اقتصادی مردم در ایران و جهان

اکثرِ توده های کارگری و زحمتکش در ایران و جهان همواره خواهان ایجاد جامعه ای عاری از استثمار و انواع ستمهای اجتماعی و مبتنی بر روابط همبستگی آور و صلح آمیز بوده اند. آزادی، دمکراسی، برابری اجتماعی و عدالت اقتصادی به مثابهِ موازینِ تکامل یابندهِ دمکراتیک، از جمله ارزشهای بنیادینِ سوسیالیستی را برای ایجاد این جامعه انسانی تشکیل میدهند و جنبشِ چپِ جهانی برای استقرار آن تلاش میکند. بدین خاطر، فعالان و تشکل های سوسیالیستی در ایران نیز در راستای تلاش برای نفی استبدادِ سیاسی و مناسبات استثماری سرمایه داری و برای کمک به ایجاد جامعه ای آزاد و عادلانه مبارزه میکنند. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 7 بهمن 1393 ساعت 22:26 | چاپ مطلب