نان و گل سرخ

ما در اینجا از دغدغه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه می گوئیم...

مبارزه طبقاتی کارگران حادتر و گسترده تر میشود

متحد شدن حول مطالبات روشن و سراسری نیاز مبرم مبارزه امروز کارگران_

طبقه کارگر ایران تماما به ستوه آمده است. بعد از بیش از سه دهه کشمکش و جدال نابرابر کارگران با بورژوازی و دولت اسلامی هنوز صورت مسئله اصلی مبارزه بر سر برخورداری از یک حداقل زندگی انسانی و ابتدائی ترین مطالبات کارگری است. این سطح از تعرض به طبقه ما دقیقا هدف پایه ای و نقشه مند بورژوازی ایران بوده و هست.  جریانات راست و رفرمیست و قانونگرا و نهادهای “کارگری”- دولتی از جمله شوراهای اسلامی و خانه کارگریها و انجمن صنفی ها نیز،که در تحمیل این شرایط سهیم بوده اند، از این منجلاب و به قهقرا کشاندن طبقه کارگر ایران دریچه ای برای میدانداری خود یافته اند. از چنین موقعیت دردناکی نه تنها رنج نمیبرند برعکس اوضاع را در جهت موقعیت طبقاتی و منافع صنفی و ضد کارگری شان ارزیابی میکنند. بازار “رفرم” و “تشکل قانونی” و پرهیز از “خشونت” و بالاخره “انشا الله کارگران موقعیتشان بهبود خواهد یافت” و دنبال این و آن بخش بورژوازی و “اصلاح طلب” حکومتی رفتن خوب است، دنیای محدود و افق راست این جریانات را همواره تشکیل داده است و عملا از شرایط امروز کارگران آشکارا بهره میبرند و “قانونا” در صف بورژوازی قرار گرفته اند. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: شنبه 23 دی 1391 ساعت 23:32 | چاپ مطلب

زنان و مبارزه طبقاتی

با برقراری مالکیت خصوصی نظام پدر سالار و مردسالار نیز پایه های خود را در جامعه محکم کرد. یکی از مهمترین علل مردسالاری, مالکیت بروسایل تولید است که عنصر اصلی ثروت وقدرت را تحت کنترل خود گرفته است. مالکین بروسایل تولید در کشورهای سرمایه داری که بیشتر مردان هستند بیشترین ثروت جامعه را نیز تحت کنترل خود دارند و بهمین جهت روابط اجتماعی مردسالارانه بر تمام کشورها با اختلافاتی حاکم است وبه تبع آن زنان با آنکه در تولید ثروت نقش بسزایی دارند اما سهم آنان از تولید بسیار ناچیز است. براساس گزارش سازمان ملل, زنان دو سوم  کارهای جهان را انجام میدهند که فقط  ۱۰ درصد ازدرآمد حاصل از آن را زنان بدست می آورند و صاحب ۱ درصد از ابزار تولید اند. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: چهارشنبه 20 دی 1391 ساعت 19:26 | چاپ مطلب

نقش روبه گسترش کارگران در جنبش مطالباتی- ضداستبدادی

بحران درایران همه جانبه و از جمله دارای بعد سیاسی و اقتصادی است. انباشت همزمان بحران در حوزه های گوناگون موجب درهم تنیدگی آن ها شده و می تواند در فضاها و فرصت های مناسب به سرعت به یکدیگر تبدیل شود. نحوه پیشروی و سربازکردن و سرریزشدن بحران در این یا آن وجه  بسته به شرایط می تواند متفاوت باشد. 

 درمقطع سال ۸۸  بحران با  تمرکز بر وجه سیاسی از کانال شکاف بالائی ها مسیرپیشروی خود را گشود و در فرایند رشد خودبه سرعت ماهیت ساختارشکن پیداکرده و به نفی کلیت نظام و ولایت فقیه منجرشد. رژیم سرانجام توانست درطی چندماه اعتراضات خیابانی را سرکوب کرده و اوضاع را تحت کنترل خود بگیرد، اما از آن زمان هم چون مارگزیده هراسان از ریسمان سفید و سیاه، تمامی نیرو و توان خویش را برای ممانعت از خیزش مجدد آن از جمله امکان رخنه وجاری شدن نارضایتی های انباشته شده مردم از منافذ و شکاف های ساختارقدرت بکارگرفته است. 


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: یکشنبه 17 دی 1391 ساعت 22:18 | چاپ مطلب

دستگیری فعالین کارگری در اوضاع متحول کنونی!

پس از دستگیری حدود ۶۰ نفر از فعالین کمیته هماهنگی در روز جمعه ۲۶ خرداد امسال، نیروهای وزارت اطلاعات رژیم اسلامی در روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۵ نفر از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری به نامهای جمال میناشیری، ابراهیم مصطفی‌ پور، قاسم مصطفی ‌پور، هادی تنومند و محمد کریمی را دستگیر کردند. ماموران رژیم پس از دستگیری این ۵ فعال جنبش کارگری برای تفتیش به منازل آنها رفتند. در اعتراض به دستگیری این فعالین کارگری، روز یکشنبه سوم دیماه خانواده‌های آنها در مقابل اداره اطلاعات بوکان تجمع کردند و خواهان ملاقات با عزیزان خود شدند.  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 12 دی 1391 ساعت 15:09 | چاپ مطلب

کودکان کار و رویای فراموش شده..

آمارهای سازمان ملل در خصوص کودکان کار، خبر از بزرگترین فاجعه‌ جهانی مى دھد. آمارھاى منتشر شده‌، نشان می دهد که‌ بیش از ٢١٨ میلیون کودک کار، در جهان وجود دارد. بنابه‌ این خبر، زندگى روزانه‌ این کودکان، عمدتأ در مزارع، کارگاه ها، کوره ‌پزخانه‌ھا و … سپرى مى شود. این در حالی است که همگی آنها، خواھان دنیای آزاد و مرفه‌ مى باشند. این کودکان ھم مثل دیگر کودکان که زندگی نورمال و عادی دارند، دوست ندارند که‌ ولگرد خیابان‌ها باشند. بر عکس، می‌خواهند از احترام، آسایش، پوشاک، تغذیه سالم و … برخوردار شوند و بتوانند برای دستیابی به آینده ای بهتر از آموزشی درخور برخوردار گردند. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: دوشنبه 11 دی 1391 ساعت 18:59 | چاپ مطلب

جنبش دانشجویی در ایران

مقدمه

مدتی است که ایران وارد دوران تعیین تکلیف شده است. از یک طرف، مردم دیگر نمی خواهند به شیوه کنونی زندگی کنند و از طرف دیگر حکومت جمهوری اسلامی دیگر نمی تواند به شیوه سابق (با تکیه بر دو جناح تمامیت خواه و اصلاح طلب) حکومت کند. جنبش مردم در سال ۱۳۸۸ با وجود تداوم ۸ ماهه سرانجام توسط حملات وحشیانه نیروهای نظامی- امنیتی رژیم و ترمزهای عامدانه اصلاح طلبان حکومتی به رهبری موسوی خامنه  شکست سختی خورد. اما بسیاری از جوانان آموختند که حکومت جمهوری اسلامی اصلاح پذیر نیست و با شیوه مسالمت آمیز نمی توان این هیولای آدمخوار و مانع اصلی رسیدن به خواسته ها و آزادی مردم را از بین برد. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: دوشنبه 11 دی 1391 ساعت 16:42 | چاپ مطلب

٢٠١٢سال مرگبار برای روزنامه نگاران!

سازمان گزارشگران بدون مرز که نهادی غیرانتفاعی و وظیفه اش دفاع از آزادی مطبوعات در جهان است و سال ١٩٨۵ تاسیس و مقر آن در فرانسه است، گزارش سالانه خود در مورد وضعیت روزنامه نگاران (روزنامه نگار، خبرنگار، وبلاگ نویس، گزارشگر، عکاس) را در سال ٢٠١٢ منتشر کرده است.

گزارش سالانه این سازمان ، سال ٢٠١٢ را به علت افزایش ٣٣ درصدی مرگ روزنامه نگاران که به هنگام انجام وظایف روزنامه نگاری در سراسر جهان جانباخته اند، سالی مرگبار برای این صنف توصیف کرده است. خاورمیانه و آفریقای شمالی با ٢٩ کشته، آسیا با ٢۴ کشته و آفریقای جنوبی با ٢١ کشته مرگبارترین نقاط جهان برای روزنامه نگاران بوده اند. بنا بر این گزارش، تنها قاره آمریکا با کاهش نسبی مرگ  روزنامه نگاران مواجه بوده است. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: یکشنبه 10 دی 1391 ساعت 21:12 | چاپ مطلب