نان و گل سرخ

ما در اینجا از دغدغه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه می گوئیم...

ضرورت اعتراض سراسری به تحمیل شرایط بردگی علیه کارگران ایران

حاکمیت با تمامی جناح هایش تصمیم به زدن داغ و درفش و شلاق بر تن کارگران ، که برای احقاق حقوق اولیه خود اعتراض می کنند گرفته و تلاش می کند شرایط دوران برده داری را بازسازی و احیاء کند  .

طبق سیاست جدید حاکمیت ،  کارگران معترض به کمبود  حقوق و سختی شرایط کار را به دادگاه های جزائی فراخوانده و محکوم می کنند.  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: یکشنبه 30 شهریور 1393 ساعت 20:10 | چاپ مطلب

حقوق کارگران و بهره‌مندی کارگران از نظام عدالت در ایران

مقدمه:

نوشته ای که در پی می آید در ماه مه ٢٠١۴ و به درخواست نهاد “The Foreign Policy Centre”نوشته شد و در ژورنال ماه سپتامبر ٢٠١۴۴ این نهاد درج شده است. همانطور که خواننده فارسی زبان می بیند، این نوشته یک نگاه کلی به وضعیت حقوقی کارگران داشته و مبنای عزیمت آن این بوده که خواننده انگلیسی زبان هیچ اطلاعاتی در مورد وضعیت حقوقی کارگران ندارد. به همین علت به بدیهی ترین مسائل اشاره شده که برای خواننده فارسی زبان بخشی از زندگی روزانه است. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: شنبه 29 شهریور 1393 ساعت 23:01 | چاپ مطلب

باید در مقابل حکم ضد انسانی شلاق و تازیانه بر پشت کارگران ایستاد!

به دنبال شکایت کارفرمای شرکت پتروشیمی رازی، شعبه ١٠٣ “دادگاه جزائی بندر امام خمینی” احکام شنیع و قرون وسطی برای ۴ نفر از نمایندگان کارگران پتروشیمی رازی، ۶ ماه حبس و ۵٠ ضربه شلاق صادر کرده است. بنا به ادعای کارفرما و “دادگاه” این حکم وقیحانه به دلیل “اخلال در نظم” و “توهین و تهدید” و “طڕح مطالباتی که باعث تجمع کارگران پیمانکار و تعطیلی کارگاه شده است”صادر شده است. اما واقعیت پنهان پشت این حکم تراژدیک نه “اخلال در نظم” و ‘توهین و تهدید”، بلکه به دلیل همین نکته محوری “طرح مطالباتی که باعث تجمع و تعطیلی کارگاه شده ا ست” صادر شده است!  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: شنبه 29 شهریور 1393 ساعت 22:48 | چاپ مطلب

بررسی دیدگاه محافل و فعالان کارگری برای تشکل یابی سراسری کارگران

برای بیرون رفتن از بن بست های کنونی و پیشروی طبقه کارگر در بحرانی ترین شرایط اقتصادی – اجتماعی موجود، نیاز به نقد و بررسی همه جانبه دیدگاهها و تحلیل های فعالین و کارگران آگاه برای برون رفت از این وضعیت است ، تا با نقد و بررسی چند جانبه  و رفع موانع، راهی بسوی آینده گشوده شود . در اینجا دیدگاه “جمعی از کارگران تهران” مورد بررسی  قرار می کیرد در مراحل بعد قوت و ضعف دیدگاههای دیگر تشکل ها و محافل، بررسی می شود .  با گسترش نقد نظری و عملی همه جانبه ، توسط همه فعالان و پیشروان طبقه، می توان بن بست ها و سدهای کنونی در راه پیشروی مبارزات کارگری را شناسائی و از پیش رو برداشت. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 شهریور 1393 ساعت 21:54 | چاپ مطلب

یاد شاهرخ زمانی و دیگر جانباختگان راه آزادی و عدالت همیشه گرامی خواهد ماند!

تاریخ ارسال: چهارشنبه 26 شهریور 1393 ساعت 22:59 | چاپ مطلب

متن نامه شاهرخ زمانی قبل از مرگ از زندان به دخترش

سلام دخترم: من و تو مانند بسیاری از انسانها در این جهان تحت سلطه سرمایه زندگی میکنیم و هیچ گونه آزادی برای زیستن و تصمیم گرفتن برای خود نداریم.

یا باید بدون فکر و اندیشه تن به نظام و سیستم استثمارگرانه سرمایه داری بدهیم و چون بردگان مانیکورت فکر کنیم که این تقدیر و سرنوشت ماست و بگوییم خداوندا رضایم به رضای تو وهرچه تو بخواهی ان درست است و ستم دیدن و ستمکش بودن و استثمار شدن توسط مافیای قدرت و ثروت را سرنوشت محتوم خود بدانیم و یا در پی جستجوی علل برآییم و به اندیشه و تفکر بپردازیم.. 


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: چهارشنبه 26 شهریور 1393 ساعت 21:46 | چاپ مطلب

زنگ خطر پاکسازی زنان از مشاغل دولتی!

حمله به موقعیت و شرایط زنان شاغل از پایه ای ترین طرح های جمهوری اسلامی ایران ست. اولین حمله اش از پاکسازی زنان بی حجاب در اداره ها شروع شد به شکلی که  سهم اشتغال زنان از جمعیت شاغل کشور از ۸/۱۳ درصد در سال ۱۳۵۵ ، به ۸ درصد در ۱۳۶۵ رسید. 

زمان جنگ  و بعد از آن  برای پر کردن خلاء و نبود مردان، زنان فرصتی یافتند که حضور بیشتری در کارخانه ها و ادارات داشته باشند. همچنین به خاطر فشار اقتصادی و گرانی و تورم رو به رشد هرساله، دیگر درآمد تنها یک نفر پاسخ گوی هزینه ها  مخارج سنگین خانواده ها  و اجاره خانه ها نبود. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: چهارشنبه 19 شهریور 1393 ساعت 16:44 | چاپ مطلب

فلاکت در ایران

گفته میشود از سیاهی رنگ بالاتری وجود ندارد. چرند میگویند. به پدیده فقر در ایران نگاهی بیاندازید!

روی اول سکه: وزیر وزارتخانه کار و رفاه در دولت نهم در پافشاری لجوجانه  خود مبنی بر عدم اعلام  خط فقر و در نتیجه عدم اعلام آمار جمعیت فقیر جامعه در دنیای سیاست ایران انگشت نما شد: وقتی قرار نیست تغییری در وضعیت آنها حاصل شود، اعلام این ارقام و آمارها چه فایده ای دارد جز اینکه مردم بیچاره را نگران میکند!؟  
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 18 شهریور 1393 ساعت 15:35 | چاپ مطلب

با مقدسات به جنگ بشریت رفته‌اند! باید به جنگ مقدساتشان رفت!

امروز ۱۳ شهریور، یک وبلاگ نویس به نام سهیل عربی، پدر یک کودک ۵ ساله در یک بیدادگاه اسلامی به ریاست قاضی خراسانی به اعدام محکوم شد!

جرم؟” توهین به پیغمبر اسلام”! به قول خود آیت‌الله‌ها “سب النبی”!

این تنها حکم قتل عمد دولتی به جرم “توهین به پیغمبر” نیست. این داستان نفرت‌انگیز یک وجه ثابت از جامعه‌ای است که در آن سرمایه‌داری با قوانین اسلامی‌اش حکومت می‌کند. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: یکشنبه 16 شهریور 1393 ساعت 21:30 | چاپ مطلب

کشتارهای خونین دهۀ شصت در تداوم سیاست کشتار نظام سرمایه داری است

بیست و ششمین سالگرد کشتار سیستماتیک و سازمان یافته ی زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ در شرایطی توسط بازماندگانِ جانباختگان راه آزادی و توده های مبارز و انقلابی گرامی داشته می شود، که روزی نیست این رژیم تبهکار اسلامی، مکمل نظام سرمایه داری در این سی اند سال حکومت ننگین اش، لحظه ای از وحشیگری و ارتکاب جنایت و قتل و کشتار و سرکوب کوتاهی کرده باشد. 
ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: شنبه 15 شهریور 1393 ساعت 22:39 | چاپ مطلب
( تعداد کل: 12 )
   1      2   >>
صفحات